Rozvíjeny byly hlavně tyto KLÍČOVÉ KOMPETENCE:
- komunikativní - žáci se zdokonalovali v mluvené řeči, ústním vyjadřování
- k řešení problémů - žáci se učili aktivně reagovat na určitou situaci
- sociální a personální - žáci při skupinové práci rozvíjeli své schopnosti spolupracovat, ocenit snahu a úspěch jiných
- občanské - žáci umožňovali vyjádřit vlastní názor ostatních na různé situace spojené s moderováním
- pracovní – žáci se učili spravedlivé a účelné dělbě práce při práci ve skupině
PRŮŘEZOVÁ TÉMATA:
- osobnostní a sociální výchova – žáci rozvíjeli základní dovednosti dobré komunikace a k tomu příslušné vědomosti
- výchova demokratického občana – žáci rozvíjeli a podporovali komunikativní, formulační, argumentační schopnosti a dovednosti
- multikulturní výchova - žáci rozvíjeli chápání principu sociálního smíru a solidarity
- mediální výchova – žáci zvládali schopnost úspěšně a samostatně se zapojit do mediální komunikace, rozvíjeli komunikační schopnost, zvláště při veřejném vystupování a stylizaci a mluveného textu, interpretovali vztah mediálních sdělení a reality, fungování a vliv medií na společnost
6. třída - POSTIŽENÍ ZRAKOVÉ
- Motivace – pohovor se žáky o každodenních problémech lidí, kteří mají zrakové postižení např. ve svém okolí, při cestách po městě apod.
- Příprava a rozdělení úkolů: schémata, informační materiály na internetu /www.nejsmevsichnistejni/, Wikipedie, učebnice přírodopisu pro 8. ročník, nabídka kompenzačních pomůcek, záběry zrakově postižených sportovců, nahrávky zpěváka Stevie Wondra.
- Osnova práce a uspořádání získaného materiálu:
a/ lidské oko, proč vidíme
b/ zraková postižení a jejich možný původ
c/kompenzační pomůcky, Braillovo písmo, vodicí pes
d/možnosti nevidomých a v čem vynikají
- Praktická část – orientace /zavázané oči + bílá hůl/ chůze, hmatové rozlišených předmětů, jejich počet a identifikace.
- Pracovní list: samostatné řešení úkolů.
V Děčíně 1. 3. 2016 Mgr. H. Šparlinková
7. třída - POSTIŽENÍ SLUCHOVÉ
- Motivace: pohovor se žáky o každodenních problémech lidí, kteří mají různá postižení sluchu, např. ve svém okolí, při cestách po městě apod.
- Cíl: žáci sedmé třídy si kladli za cíl: informovat své spolužáky z jiných ročníků o problematice osob se zdravotním - sluchovým postižením, získat orientaci v tématu sluchového postižení, vymezit pojem sluchové postižení, získat větší porozumění, empatii a toleranci k osobám se sluchovým postižením, evokovat v žácích zájem o danou problematiku
- Očekávané výstupy: žák se seznámí s komunikační, psychickou a společenskou bariérou osob se sluchovým postižením; rozpozná komunikační prostředky, které využívají osoby se sluchovým postižením - prstová abeceda, psaná čeština, odezírání; seznámí se s tlumočením znakového jazyka
- Příprava a rozdělení úkolů: schémata, informační materiály na internetu /www.nejsmevsichnistejni.cz/, Wikipedie, učebnice přírodopisu pro 8. ročník, nabídka kompenzačních pomůcek
- Osnova práce a uspořádání získaného materiálu:
a/ ucho, jak funguje sluch
b/ sluchová postižení a jejich možný původ
c/ kompenzační pomůcky, znaková řeč
d/možnosti sluchově postižených a v čem vynikají
- Praktická část: prstová abeceda, odezírání, znakový jazyk
- Pracovní list: samostatné řešení úkolů ve skupinách
V Děčíně 1. 3. 2016 M. Horáková
8. třída POSTIŽENÍ TĚLESNÉ
- Motivace – pohovor se žáky o každodenních problémech lidí, kteří mají tělesné postižení např. v rodině, mezi příteli, ve škole, při cestách po městě apod.
- Příprava a rozdělení úkolů: schémata, informační materiály na internetu /www.nejsmevsichnistejni/, Wikipedie, učebnice přírodopisu pro 8. ročník, nabídka kompenzačních pomůcek, záběry tělesně postižených sportovců – PARAOLYMPIÁDA – plavci, hokejisté
Osnova práce a uspořádání získaného materiálu:
a/ prezentace
b/ mezinárodní značky a znaky
c/kompenzační pomůcky
d/příprava PL
- Praktická část – jak se žije bez horních/dolních končetin = praktické ukázky = banka- podpis smlouvy ústy /zdolávání schodů bez kompenzačních pomůcek/snaha obléknout se - knoflíky
- Pracovní list: samostatné řešení úkolů
V Děčíně 1. 3. 2016 Mgr. Věra Vepřeková
9. třída – CHRONICKÁ ONEMOCNĚNÍ
- Motivace: pohovor se žáky o každodenních problémech lidí, kteří žijí s různým typem chronického onemocnění.
- Cíl: žáci deváté třídy si kladli za cíl: informovat o problematice osob s daným typem onemocnění, orientovat se v daném tématu, získat větší porozumění, empatii a toleranci k osobám s nemocí, evokovat v žácích zájem o danou problematiku
- Očekávané výstupy: žák analyzuje vlivy na zdraví člověka, definuje zdraví, vyjádří vlastními slovy vymezení osoby s daným typem onemocnění, rozpoznává projevy onemocnění, dokáže se orientovat v problematice, objasní potřebu tolerance osob s onemocněním ve společnosti, rozpozná netolerantní chování
- Příprava a rozdělení úkolů: schémata, informační materiály na internetu /www.nejsmevsichnistejni.cz/, Wikipedie, učebnice přírodopisu pro 8. ročník
- Osnova práce a uspořádání získaného materiálu:
a/ prezentace
b/ chronická onemocnění a jejich možný původ, prevence, projevy, léčba, první pomoc
c/ názorná videa
d/příprava pracovního listu
- Praktická část: soutěže ve skupinách – opakování témat z prezentace
- Pracovní list: samostatné řešení úkolů ve skupinách
V Děčíně 1. 3. 2016 M. Horáková
Hodnocení
Žáci pracovali ve čtyřech skupinách, aktivně se všichni zapojili, jejich kázeň byla bezproblémová.
Tento projekt přispěl k tomu, že si žáci uvědomili, jaký je každodenní život lidí s hendikepem, jak těmto lidem můžeme pomoci.
Zároveň se jim dostalo i poučení, jak si své zdraví chránit.